AKTUALNOŚCI


Zapraszamy
na uroczystości związane
z 39. rocznicą śmierci o. Honoriusza

39rocz


Wielka Noc 2022


pocztowka38. rocznica śmierci o. Honoriusza
Zapraszamy na Mszę św. i spotkanie on-line

Program rocznicowych wydarzeń
8 maja 2021 (rocznica śmierci)
17.00 - Msza św. u Dominikanów w Poznaniu

15 czerwca 2021 (60. rocznicaświęceń kapłańskich o. Honoriusza)
17.00 - Msza św. u Dominikanów w Poznaniu

8 maja i 15 czerwca 2021
20.00 - Czytamy wspólnie homilie o. Honoriusza
spotkanie on-line - szczegóły czytaj poniżej

...od księdza wymaga się,
żeby był oratorem na ambonie,
wokalistą przy ołtarzu,
psychologiem w konfesjonale,
pedagogiem w salce katechetycznej

- a może on ma być tylko pasterzem!
Dobrym Pasterzem,
który daje życie za owce swoje.

O. Honoriusz

Ten znany tekst o. Honoriusza w tygodniu Dobrego Pasterza i w zestawieniu z życiem Ojca, jego pracą wśród nas, wreszcie wypadkiem i śmiercią - ma szczególną wymowę. On był dobrym Pasterzem i oddał dla nas najlepsze lata życia.
Ojciec miał świadomość, że służy wielkiej sprawie i niósł jej wielkie serce! Mamy więc potrzebę wspólnego wyrażenia wdzięczności wobec o. Honoriusza i wobec Pana Boga. Chcemy wracać do Słów, które wskazywały Drogę.
Choć w tym roku bezpośrednie spotkanie zastąpi ekran komputera, niech znów przemówią homilie Ojca, tym razem czytane przez jego uczniów i przyjaciół. Homilie te głosił Ojciec w ostatnich miesiącach życia, a więc w czasie, kiedy sam już dojrzewał do Finału. Jest to zatem Jego testament.

Kilkoro z nas przeczyta wybrane teksty lub ich fragmenty. Liczymy na to, że inni włączą się w to czytanie i sami wcześniej wybiorą homilie.
Prosimy zgłosić to na telefon Fundacji (506 664 634) lub na maila (aleheia@eskrzynka.pl).

Liczymy też, że uda nam się porozmawiać na temat co w nas zostało z tamtego czasu, a także - jak uczcić 60. rocznicę święceń kapłańskich Ojca.

Teksty homilii Ojca Honoriusza znaleźć można w zakładce Homilie.

Rozmowę będziemy prowadzić za pośrednictwem platformy ZOOM. Nie ma potrzeby instalowania programu ZOOM. Korzystamy z darmowej wersji, dlatego mamy do dyspozycji 40 minut. Jeżeli stwierdzimy, że jest to zbyt krótki czas, zalogujemy się ponownie na kolejne 40 minut. Link do spotkania podany jest poniżej. Gospodarzem spotkania jest Irmina Szukała i to ona odpowie na próbę dołączenia do rozmowy. Spotkanie poprowadzi Staszka Borowczyk.

Link do spotkania:
https://us04web.zoom.us/j/9599367927?pwd=ZmxDZzRDUXdKN3NGL09ZNm9ja0F2Zz09

Masz problem z włączeniem się do rozmowy on-line? – kliknij tutaj.

ZAPRASZAMY!!!!

Program rocznicowych wydarzeń na plakacie poniżej

plakat


38. rocznica wypadku
śp. Ojca Honoriusza Kowalczyka OP

2021_Wylatowo W sobotę 17 kwietnia, w 38. rocznicę wypadku śp. Ojca Honoriusza Kowalczyka OP o godz.17.00 w Wylatowie zostanie w jego intencji odprawiona Msza św.

Będziemy dziękować Bogu za braterską i ojcowską obecność Ojca w Poznaniu, za jego pracę duszpasterską nie tylko dla środowiska akademickiego. Będziemy prosić dla niego o łaskę nieba, o wyniesienie do godności Sługi Bożego.

W intencję Mszy św. włączymy również śp. Waldemara Popielewskiego, który uległ wypadkowi w Wydartowie w tym samym miejscu, co Ojciec Honoriusz.

2021_Wielkanoc


20 marca do Domu Ojca odeszła
śp. Teresa Majchrzak

TeresaMajchrzak W Poznaniu - i nie tylko - była znana jako matka Piotra zamordowanego przez ZOMO podczas stanu wojennego. Była też znana jako matka niezłomnie walcząca o ujawnienie kulisów zbrodni dokonanej na jej synu. Nie doczekała się. Mimo trudnych doświadczeń nie wycofała się z udziału w różnych wydarzeniach patriotycznych, bo Polska obok Boga, Kościoła i Rodziny była jej wielką miłością.


TeresaMajchrzak
TeresaMajchrzak
TeresaMajchrzak

Wdzięczna Ojcu Honoriuszowi za pomoc w tych trudnych chwilach, po jego śmierci zaangażowała się w prace Fundacji jego imienia i aż do swojej śmierci była członkiem Zarządu Fundacji.
Inicjatywie i uporowi Teresy zawdzięczamy kamienie - pomniki w Poznaniu i w Wylatowie poświęcone Ojcu Honoriuszowi. Wcześniej, pokonując wiele przeciwności, doprowadziła do postawienia kamiennego pomnika przed kościołem p.w. Zbawiciela przy Fredry, gdzie zginął jej syn.
Na mocy Słów samego Chrystusa mamy prawo wierzyć, że spotkała się już z Piotrem, o. Honoriuszem, ks. Edwardem i wszystkimi, których kochała, a którzy już wcześniej przeszli tajemniczą granicę śmierci. Mamy też prawo wierzyć, że teraz modli się za nas. Odpłaćmy jej tym samym.


Pogrzeb śp. Teresy Majchrzak odbędzie się w Wielką Środę 31 marca o godz. 13.50 na Cmentarzu Junikowskim. Wcześniej o godz. 12.30 Msza św. w kościele p.w. Objawienia Pańskiego na poznańskiej Ławicy przy ul. Miastkowskiej.

Msza św. u Dominikanów 14 kwietnia o godz. 8.00


TeresaMajchrzak TeresaMajchrzak TeresaMajchrzak TeresaMajchrzak TeresaMajchrzak
Boże Narodzenie 2020

kartka7 maja 2020r.

Uwaga – zmiany!

Jutro tj. w piątek 8 maja 2020 roku msza św. w rocznicę śmierci Ojca odbędzie się o godzinie 16.00 w kościele Ojców Dominikanów z obecnością ludzi, a nie jak wcześniej podawaliśmy „przy drzwiach zamkniętych”.

Msza św. w sobotę 9 maja o godzinie 17.00 będzie transmitowana na dominikańskim kanale You Tube.

Spotkanie panelowe ze względu na pandemię zostało przesunięte na późniejszy termin. Wstępnie planujemy, że będzie to sobota 13 czerwca.

Tymczasem zapraszamy do wysłuchania audycji Barbary Miczko-Malcher o Ojcu Honoriuszu, która została wyemitowana przez Radio Poznań 4 kwietnia 2020 roku. Audycję można odsłuchać również na stronie Dominikanów poznańskich.


                                                                        motto

Drodzy Przyjaciele Ojca Honoriusza

Jak co roku od 37. lat zapraszamy na spotkania związane z rocznicą wypadku i śmierci Ojca. Niżej plakat z proponowanymi wydarzeniami. W tym roku okoliczności nie sprzyjają takim spotkaniom – ano zobaczymy co czas przyniesie. Zawsze jednak możemy łączyć się duchowo tak modlitwą jak i wspomnieniami – mamy przecież telefony i łącza elektroniczne.

Planowaliśmy wyjazd autokarem do Wylatowa razem z Chórem Bel Canto Gminy Dopiewo. W chórze tym śpiewa Ulka, która znała i ceniła Ojca Honoriusza. Już wiadomo, że w takiej grupie tym razem nie pojedziemy, a Ulce i Chórowi – dziękujemy za gotowość! Autokar – jak zwykle – miała nam zafundować wielkopolska „Solidarność”, która pamięta Ojcu Honoriuszowi duchowe, intelektualne i materialne wsparcie studentów i Poznaniaków nie tylko w czasie strajków i stanu wojennego. Dziękujemy!

Spójrzmy więc razem na kilka zdjęć z naszych wcześniejszych wyjazdów (zakładka - Pielgrzymki do Wylatowa), a zwłaszcza na krzyż stojący w Wydartowie, w miejscu wypadku i kamień – pomnik przed kościołem w Wylatowie, widoczny nad wijącą się w dole szosą, zerkający na plebanię z gościnnym Proboszczem Ks. Krzysztofem i na Jezioro Szydłowskie. Przy kamieniu można zapalić elektroniczną świeczkę. Niech nasza pamięć szczególnie w okresie od 17 kwietnia do 8 maja rozpali wiele zniczy, przede wszystkim w naszych wdzięcznych sercach; żeby Ojciec mógł to odczuć! Żeby mógł odczuć naszą wdzięczność i pamięć!

W rocznicę śmierci Ojca tj. 8 maja o godz. 16.00 odbędzie się Msza św. w kościele Dominikanów, niestety przy zamkniętych drzwiach. Potem miała być modlitwa przy grobie Ojca na cmentarzu przy Lutyckiej.
W sobotę 9 maja po Mszy św. o 17.00 planowaliśmy spotkanie w sali DA nazwanej imieniem o. Jana Góry. Przy okazji nadmienię, że o. Honoriusz też ma swoją salę w DA – tam gdzie kiedyś było „Oczko” i biblioteka. Ścianka dzieląca te pomieszczenia została rozebrana. Planowaliśmy dyskusję panelową na temat: CO Z NIEGO W NAS? Dyskusję zgodziła się poprowadzić dziennikarka Radia Poznań i wychowanka o. Honoriusza – Barbara Miczko-Malcher.

Na zakończenie tej informacji proponuję, aby każdy, dla kogo o. Honoriusz był osobą ważną, a może i bliską podzielił się myślą ojca Honoriusza, którą zapamiętał lub nawet może dosłownie zacytować. To będzie jakaś forma świadectwa tego, że Ojciec pozostawił w nas trwały i dobry ślad. Kilka myśli znajdziemy w zakładce na stronie Fundacji, a jedną – w motto. Pisać prosimy na adres aletheia@eskrzynka.pl. Będziemy to przenosić na stronę Fundacji.

Nie wiemy jak się potoczą wydarzenia w najbliższych miesiącach, ale myślimy o sobocie 13 czerwca. 15 czerwca przypada 59. rocznica święceń kapłańskich Ojca Honoriusza, więc może wtedy?

Stanisława Borowczyk          plakat
Wielka Noc 2020pocztowka

Zapraszamy
na uroczystości związane
z 36. rocznicą śmierci o. Honoriusza

plakat


Ks. Edward Szymanek TChr. odszedł do Ojca

ks_Szymanek 9 października 2018 roku po południu odszedł do Domu Ojca śp. ks. profesor Edward Szymanek wikariusz generalny i generał Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w latach 1971-1989. Biblista, wykładowca w wyższych seminariach duchownych, tłumacz dwóch listów św. Pawła w Biblii Poznańskiej (Do Rzymian i Do Galatów). Jest autorem podręcznika „Wykład Pisma Świętego Nowego Testamentu” .

Swoją posługą kapłańską i duszpasterską obejmował wiele grup zakonnych i świeckich konsekrowanych. Był też cenionym duszpasterzem takich grup jak: Odrodzenie, Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców, Faustinum i innych.
ks_Szymanek Swoją przyjaźnią obdarzył o. Honoriusza, a po jego śmierci od początku, aż do ostatniego dnia życia towarzyszył wszelkim działaniom związanym z pamięcią o Ojcu. Bardzo wspierał prace Fundacji: głosił homilie, był obecny na uroczystościach, mobilizował. Służył radą i pomocą w przygotowaniu do druku homilii Ojca Honoriusza, do których napisał wstęp.
W burzliwym okresie II Soboru Watykańskiego i w latach siedemdziesiątych często gościł u Dominikanów jako wykładowca i rekolekcjonista. Szczególnie zapisały się rekolekcje wygłoszone w pierwszym roku stanu wojennego. Wyróżniał się rozumieniem spraw społecznych, odwagą ich nazywania w słowie i działaniu. Np. w początkach stanu wojennego, pełniąc funkcję generała, zgodził się na systematyczne spotkania w domu generalnym Towarzystwa grupy nauczycieli związanych z NSZZ „Solidarność” jako „duszpasterstwo nauczycieli”. Pozostali tam do dziś.
Innym polem działania było odprawianie Mszy św. i spowiedź w domach osób starszych lub chorych. Odnosił się do ludzi z wielkim szacunkiem i serdecznością. Potrafił też zwyczajnie powiedzieć trudną prawdę.

ks_Szymanek Przez wszystkie lata dzielił się z nami rzetelną wiedzą biblijną przekazywaną pięknym, bardzo indywidualnym językiem, ale równie silnie oddziaływał osobowością kształtowaną przez modlitwę, systematyczne studium i zakonną ascezę. Był mądry, dobry i wierny w przyjaźni, lubił ludzi, a oni jego. Był też skromny. Na obrazku wydanym z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich napisał „Jezu ufam Tobie”. To zaufanie Bogu i dystans wobec zaszczytów wyraziście zapisały się w jego wśród nas obecności.

Księże Edwardzie – dziękujemy. Pozostajesz w nas jako wyjątkowy autorytet i przykład. Niech Ci Bóg da niebo.


35. rocznica śmierci Ojca Honoriusza!

Trzydzieści pięć lat dla obecnych studentów, to było przed potopem. Nam, którzy pamiętamy komunizm, „Solidarność” i stan wojenny ciśnie się na usta: już 35 lat? Przed oczami staje młody, energiczny Dominikanin po „dziewiątce” przewijający się między różnymi grupkami zatrzymującymi się po mszy na dziedzińcu kościelnym. Zapamiętaliśmy jego serdeczny uścisk dłoni, uśmiech, zaproszenie na najbliższą… może na rajd? … może na spływ? … a może mówi: napisz mi to! Albo inna sytuacja – korytarz DA, jakaś kobieta zdenerwowana, cicho, hamując płacz relacjonuje … Ojciec słucha uważnie, nie reaguje na to, co dzieje się dookoła, zaprasza do „oczka”… Obrazy same się przesuwają.

Co nam zostało? Co zrobiliśmy z Jego świadectwem? Jak je widzimy teraz przez pryzmat historii, naszego dojrzewania i naszych życiowych doświadczeń?

Niech by ta półokrągła rocznica nagłego odejścia Duszpasterza, bez reszty oddanego Panu Bogu i nam, wyzwoliła w nas na nowo świadomość wartości, które On swoim życiem głosił.

Fundacja, nosząca imię O. Honoriusza zaprasza do aktywnego udziału w przygotowaniach i przebiegu obchodów rocznicy.

W programie uroczystości: