AKTUALNOŚCI


7 maja 2020r.

Uwaga – zmiany!

Jutro tj. w piątek 8 maja 2020 roku msza św. w rocznicę śmierci Ojca odbędzie się o godzinie 16.00 w kościele Ojców Dominikanów z obecnością ludzi, a nie jak wcześniej podawaliśmy „przy drzwiach zamkniętych”.

Msza św. w sobotę 9 maja o godzinie 17.00 będzie transmitowana na dominikańskim kanale You Tube.

Spotkanie panelowe ze względu na pandemię zostało przesunięte na późniejszy termin. Wstępnie planujemy, że będzie to sobota 13 czerwca.

Tymczasem zapraszamy do wysłuchania audycji Barbary Miczko-Malcher o Ojcu Honoriuszu, która została wyemitowana przez Radio Poznań 4 kwietnia 2020 roku. Audycję można odsłuchać również na stronie Dominikanów poznańskich.


                                                                        motto

Drodzy Przyjaciele Ojca Honoriusza

Jak co roku od 37. lat zapraszamy na spotkania związane z rocznicą wypadku i śmierci Ojca. Niżej plakat z proponowanymi wydarzeniami. W tym roku okoliczności nie sprzyjają takim spotkaniom – ano zobaczymy co czas przyniesie. Zawsze jednak możemy łączyć się duchowo tak modlitwą jak i wspomnieniami – mamy przecież telefony i łącza elektroniczne.

Planowaliśmy wyjazd autokarem do Wylatowa razem z Chórem Bel Canto Gminy Dopiewo. W chórze tym śpiewa Ulka, która znała i ceniła Ojca Honoriusza. Już wiadomo, że w takiej grupie tym razem nie pojedziemy, a Ulce i Chórowi – dziękujemy za gotowość! Autokar – jak zwykle – miała nam zafundować wielkopolska „Solidarność”, która pamięta Ojcu Honoriuszowi duchowe, intelektualne i materialne wsparcie studentów i Poznaniaków nie tylko w czasie strajków i stanu wojennego. Dziękujemy!

Spójrzmy więc razem na kilka zdjęć z naszych wcześniejszych wyjazdów (zakładka - Pielgrzymki do Wylatowa), a zwłaszcza na krzyż stojący w Wydartowie, w miejscu wypadku i kamień – pomnik przed kościołem w Wylatowie, widoczny nad wijącą się w dole szosą, zerkający na plebanię z gościnnym Proboszczem Ks. Krzysztofem i na Jezioro Szydłowskie. Przy kamieniu można zapalić elektroniczną świeczkę. Niech nasza pamięć szczególnie w okresie od 17 kwietnia do 8 maja rozpali wiele zniczy, przede wszystkim w naszych wdzięcznych sercach; żeby Ojciec mógł to odczuć! Żeby mógł odczuć naszą wdzięczność i pamięć!

W rocznicę śmierci Ojca tj. 8 maja o godz. 16.00 odbędzie się Msza św. w kościele Dominikanów, niestety przy zamkniętych drzwiach. Potem miała być modlitwa przy grobie Ojca na cmentarzu przy Lutyckiej.
W sobotę 9 maja po Mszy św. o 17.00 planowaliśmy spotkanie w sali DA nazwanej imieniem o. Jana Góry. Przy okazji nadmienię, że o. Honoriusz też ma swoją salę w DA – tam gdzie kiedyś było „Oczko” i biblioteka. Ścianka dzieląca te pomieszczenia została rozebrana. Planowaliśmy dyskusję panelową na temat: CO Z NIEGO W NAS? Dyskusję zgodziła się poprowadzić dziennikarka Radia Poznań i wychowanka o. Honoriusza – Barbara Miczko-Malcher.

Na zakończenie tej informacji proponuję, aby każdy, dla kogo o. Honoriusz był osobą ważną, a może i bliską podzielił się myślą ojca Honoriusza, którą zapamiętał lub nawet może dosłownie zacytować. To będzie jakaś forma świadectwa tego, że Ojciec pozostawił w nas trwały i dobry ślad. Kilka myśli znajdziemy w zakładce na stronie Fundacji, a jedną – w motto. Pisać prosimy na adres aletheia@eskrzynka.pl. Będziemy to przenosić na stronę Fundacji.

Nie wiemy jak się potoczą wydarzenia w najbliższych miesiącach, ale myślimy o sobocie 13 czerwca. 15 czerwca przypada 59. rocznica święceń kapłańskich Ojca Honoriusza, więc może wtedy?

Stanisława Borowczyk          plakat
Wielka Noc 2020pocztowkaZapraszamy
na uroczystości związane
z 36. rocznicą śmierci o. Honoriusza

plakat


Ks. Edward Szymanek TChr. odszedł do Ojca

ks_Szymanek 9 października 2018 roku po południu odszedł do Domu Ojca śp. ks. profesor Edward Szymanek wikariusz generalny i generał Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w latach 1971-1989. Biblista, wykładowca w wyższych seminariach duchownych, tłumacz dwóch listów św. Pawła w Biblii Poznańskiej (Do Rzymian i Do Galatów). Jest autorem podręcznika „Wykład Pisma Świętego Nowego Testamentu” .

Swoją posługą kapłańską i duszpasterską obejmował wiele grup zakonnych i świeckich konsekrowanych. Był też cenionym duszpasterzem takich grup jak: Odrodzenie, Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców, Faustinum i innych.
ks_Szymanek Swoją przyjaźnią obdarzył o. Honoriusza, a po jego śmierci od początku, aż do ostatniego dnia życia towarzyszył wszelkim działaniom związanym z pamięcią o Ojcu. Bardzo wspierał prace Fundacji: głosił homilie, był obecny na uroczystościach, mobilizował. Służył radą i pomocą w przygotowaniu do druku homilii Ojca Honoriusza, do których napisał wstęp.
W burzliwym okresie II Soboru Watykańskiego i w latach siedemdziesiątych często gościł u Dominikanów jako wykładowca i rekolekcjonista. Szczególnie zapisały się rekolekcje wygłoszone w pierwszym roku stanu wojennego. Wyróżniał się rozumieniem spraw społecznych, odwagą ich nazywania w słowie i działaniu. Np. w początkach stanu wojennego, pełniąc funkcję generała, zgodził się na systematyczne spotkania w domu generalnym Towarzystwa grupy nauczycieli związanych z NSZZ „Solidarność” jako „duszpasterstwo nauczycieli”. Pozostali tam do dziś.
Innym polem działania było odprawianie Mszy św. i spowiedź w domach osób starszych lub chorych. Odnosił się do ludzi z wielkim szacunkiem i serdecznością. Potrafił też zwyczajnie powiedzieć trudną prawdę.

ks_Szymanek Przez wszystkie lata dzielił się z nami rzetelną wiedzą biblijną przekazywaną pięknym, bardzo indywidualnym językiem, ale równie silnie oddziaływał osobowością kształtowaną przez modlitwę, systematyczne studium i zakonną ascezę. Był mądry, dobry i wierny w przyjaźni, lubił ludzi, a oni jego. Był też skromny. Na obrazku wydanym z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich napisał „Jezu ufam Tobie”. To zaufanie Bogu i dystans wobec zaszczytów wyraziście zapisały się w jego wśród nas obecności.

Księże Edwardzie – dziękujemy. Pozostajesz w nas jako wyjątkowy autorytet i przykład. Niech Ci Bóg da niebo.


35. rocznica śmierci Ojca Honoriusza!

Trzydzieści pięć lat dla obecnych studentów, to było przed potopem. Nam, którzy pamiętamy komunizm, „Solidarność” i stan wojenny ciśnie się na usta: już 35 lat? Przed oczami staje młody, energiczny Dominikanin po „dziewiątce” przewijający się między różnymi grupkami zatrzymującymi się po mszy na dziedzińcu kościelnym. Zapamiętaliśmy jego serdeczny uścisk dłoni, uśmiech, zaproszenie na najbliższą… może na rajd? … może na spływ? … a może mówi: napisz mi to! Albo inna sytuacja – korytarz DA, jakaś kobieta zdenerwowana, cicho, hamując płacz relacjonuje … Ojciec słucha uważnie, nie reaguje na to, co dzieje się dookoła, zaprasza do „oczka”… Obrazy same się przesuwają.

Co nam zostało? Co zrobiliśmy z Jego świadectwem? Jak je widzimy teraz przez pryzmat historii, naszego dojrzewania i naszych życiowych doświadczeń?

Niech by ta półokrągła rocznica nagłego odejścia Duszpasterza, bez reszty oddanego Panu Bogu i nam, wyzwoliła w nas na nowo świadomość wartości, które On swoim życiem głosił.

Fundacja, nosząca imię O. Honoriusza zaprasza do aktywnego udziału w przygotowaniach i przebiegu obchodów rocznicy.

W programie uroczystości: